Přeskočit na obsah

O nás

VÝŽIVA PSA S LÁSKOU A VĚDECKY

Čím krmit psa? Granule, konzervy, doma připravované krmivo, BARF? Co psovi dopřát? Jak rozeznat, co mu prospívá, a co naopak škodí? Jak podpořit zdraví svého čtyřnohého přítele?

S tím vším si zodpovědní chovatelé lámou hlavu, ale nemusí. Nadšená milovnice zvířat, zkušená chovatelka a profesionální výživářka Ing. Adéla Palacká C.P.N. navádí na cestu optimální výživy psa. Aby prospívali.

Adéla Palacká výživářka

Můj příběh

Práce se zvířaty mě lákala od dětství. I když jsem tehdy ještě přesně netušila, jaká profese bude ta pravá (zda veterinář, zvířecí psycholog, provozovatel zooterapie, …), tak jedno jsem věděla jistě: „zvířata v mém životě/ práci nesmí chybět”.

Z koňského sedla ke psům

Po úspěšném absolvování gymnázia Dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem jsem nastoupila na Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Zde jsem postupně začala objevovat svět pejskařů a též díky dobrým kamarádům z chovatelské stanice v Domažlicích (kde jsem sbírala podklady k diplomové práci), mě psi provází dodnes. Výsledky z mé diplomové práce je možné nalézt v časopise Krmivářství.

V chovatelské stanici jsem poznala skvělé přátele. Ukázali mi, jak vypadají skuteční pejskaři, takoví, kteří „mají psí chlup na srdci“. Nechali mě nahlédnout do práce se psy a vysvětlili mi základy výcviku. Až zde jsem objevila ten pravý pejskařský svět a zjistila, že mi chybí po boku ten nejlepší přítel – kavalír Bentley.

Z univerzity do praxe

Po dokončení magisterského studia, obor Výživa a dietetika zvířat, jsem nastoupila na doktorát (mým tématem byla mateřská investice u psů). Doktorát jsem již nedokončila a raději jsem se od teorie přesunula k praxi – zpět k výživě.

V září 2015 jsem nastoupila na pozici výživářského specialisty pro psy a kočky do firmy Dibaq a.s. (značka krmiv Fitmin), sídlící v Orlických horách. Díky této pozici jsem měla možnost dělat každý den to, co mě baví, neustále se rozvíjet a to nejen v teorii, ale hlavně v praxi (která pro mě byla velmi cenná a naučila mě věcem, které bych z knih a obalů krmiv těžko vyčetla). Na podzim 2022 jsem se přestěhovala do Brna, chvíli jsem měla možnost vyučovat na VFU a poté mě vítr zavál zpět do výživářské praxe.

Jsem opravdu vděčná, že mohu „být neustále ve FLOW“ toho, co mě baví a naplňuje. Díky získaným zkušenostem si troufám říci, že dovedu oddělit marketing od reálného obsahu – proto při výběru krmiv pro Vaše parťáky:

Nekoukám pouze na složení a hezky vypadající obal, ale důležité jsou pro mě zejména analytické složky krmiva = vždy se snažím volit krmivo tak, aby svými parametry (složením i živinami) odpovídalo potřebám daného jedince a nenechávám se nalákat jen na hezký příběh kolem. 

Není to jen práce, je to poslání

Být výživářem pro mě není práce, ale poslání… Svou práci se snažím dělat dobře (pokud to jde tak i víc, než dobře), proto si neustále doplňuji vzdělání v oboru:

  • V roce 2016 jsem v rámci práce absolvovala seminář Senzorické hodnocení potravin I. a II.
  • V roce 2018 jsem absolvovala Vzdělávací veterinární cyklus seminářů se zaměřením na produkty Energyvet pod vedením MVDr. Mileny Martincové.
  • V březnu 2019 jsem byla vyslána na skvělý Pet Aqua Feed Workshop zabývající se extruzí krmiv (pořádaný firmou Bühler ve Švýcarsku). Tento workshop mi pomohl nahlédnout do tajů výroby krmiv.
  • V roce 2020 jsem úspěšně ukončila americký kurz pod Academy of Natural Health Sciences Training Center se zaměřením na výživu koček, výživu psů a klinickou výživu (kurz se mimo základů výživy zaměřoval též na doma připravovanou stravu, základní informace o homeopatii, bylinkách aj.). Musím říci, že tento kurz byl velmi náročný (časová dotace 500 hod pro rodilého mluvčího), ale opět mi poodkryl nové taje ve výživě.
  • V roce 2021 jsem si chtěla rozšířit i jiné obzory – absolvovala kurzy zabývající se manuálními terapiemi: Dornova metoda pro psy a kurz Osteodynamika I. Při těchto kurzech mi došlo, že je fajn mít šoroký přehled, ale člověk by měl dělat věci na plno a být v nich kovaný. Tedy já jsem v praxi tyto nabyté dovednosti nikdy neuplatnila a ani to nemám v plánu. U manuálních terapií je opravdu potřeba mít cit, být odborníkem v oboru a stále se vzdělávat. Což já plánuji, ale v jiném oboru.
  • V roce 2023 jsem absolvovala online kurz pod WSAVA – Nutrition Guidelines.
  • Rok 2024 jsem zahájila kurzem NAVC Pet Therapeutic Nutrition Coach Certification, který byl zaměřený na klinickou výživu a po úspěšném absolvování zkoušky jsem získala osvědčení, jako Pet Therapeutic Nutrition Coach.  

Plán nebo náhoda?

Dalo by se říci, že je skoro zvláštní, jak to vše do sebe zapadá. Že by to byl předem promyšlený plán, nebo náhoda? Plán to nebyl a na náhody nevěřím. Tzn. vše se děje tak jak má… a já bych chtěla poděkovat všem, kteří mi dali možnost dostat se tam, kde jsem nyní…

Díky patří rodině, do které samozřejmě patří i moji chlupáči, také přátelům, pracovním příležitostem, (ve výživářských firmách), které mi umožňují nahlédnout pod pokličku reálné výroby. Plus samozřejmě nesmím zapomenout na všechny dotazy a vědecké nejasnosti, které mě neustále nutí se nad věcmi zamýšlet a motivují mě k dalšímu posunu.

KURZ VÝŽIVOVÝ PORADCE PRO PSY

Tři vydatné víkendy shrnují vědecké poznatky, zásadní klinické studie, odbornou literaturu i rozsáhlé praktické zkušenosti školitelky. S kurzem můžete odstartovat své první kroky kariéry výživáře a pomáhat dál prostřednictvím výživového poradenství pro psy…